The Kranti

The Revolution

Patna State

Patna State was a princely state In the Esatern States Agency Of India during the British Raj.It Had its capital at Balagir (cg). Its area was 6,503 km² (2,511 sq mi)

Patna State

Princely State of British India

Patna And Karond (Kalahandi) State in the Imperial gazetters Of India

1360 – 1948

Patna State

Patna State Coat Of Arms

    Area 

  • 1892                               6,503 km² (2,511 sq mi)

  Population

  • 1892                                      257,959

   History

  • Established                                          1360
  • Accession to the Indian Union          1948

Succeeded by

Dominion of India

patna_Patmudi_Dastur_Ceremony_of_Lakshyaraj_Singh_Mewar_of_Udaipur_with_Maharaj_Kumari_Nivritti_Kumari_Singh_Deo_of_Balangir_Patna_held_at_Patna_House_Bhubaneswar_Odisha_on_14th_November_2013_

The foundation of the Patna Kingdom was laid by Ramai Deva of the Chauhan dynasty in 1360 CE when he overthrew Hattahanir Dev, the Administrator of the region as the Eastern Ganga Empire started weakening following invasion from the northern part of the subcontinent. The Chauhan reign eventually extends over the region under its cadet branches which include the kingdoms of Sambalpur State,Sonepur State and the zamindaries of Khariar and Jarasiingha. The history of the Chauhan rule in the region is also obtained from the 16th century palm-leaf manuscript Kosalananda Kavya.

After Indian independence,Patna’s last ruler Rajendra Narayan Singh Deo acceded to the newly independent Dominion of India on 1 January 1948 with the state froming much of the present daay balangir district, Rajendra Narayan Singh Deo,Built a new career as an elected politician and served as Chief Minister of Orissa from 8 March 1967 to 9 January 1971.

The Rulers of Patna state of the Chauhan Dynasty :

  • Ramai Dev    (1360 – 1380)
  • Mahalinga Deva   (1380 – 1385)
  • Vatsaraja Deva   (1385 – 1410)
  • Vaijala Deva   (1410 – 1430)
  • Bhojaraj Deva    (1430 –  1455)
  • Pratap Rudra Deva  I  (1455 – 1480)
  • Bhupal Deva I   (1480 -1500)
  • Vikramaditya Deva I (1500 – 1520)
  • Vaijala Deva II   (1520 – 1540)
  • Bajraj Hiradhara Deva (1540-1570)
  • Narsingh Deva  (1570- 1577)
  • Hamir Deva   (1577 – 1581)
  • Pratap Deva II (1581 – 16200)
  • Vikramaditya Deva II   (1620 -1640)
  • Mukunda Deva  (1640 – 1670)
  • Balaram Deva (1670 – 1678)
  • Hrdesha Deva   (1678 – 1685)
  • Rai Singh Deva   (1685  – 1762)
  • Prithviraj Deva  (1762 – 1765)
  • Ramchandra Sing Deo I (1765 – 1820)
  • Bhupal Sing Deo (1820 – 1848)
  • Hiravajra Singh Deo (1848 – 1866)
  • Pratap Singh Deo (1866 –  1878)
  • Ramchandra Singh Deo II (November 1878 -1895)
  • Lal Dalganjan Sing Deo (1895 – 1910)
  • Prithviraj Singh (1910 -1924)
  • Rajendra Narayan Singh Deo (1924 -1 january 1948)

  Titular 

  • Rajendra Narayan Singh Deo ( 1 January 1948 to 23 February 1975)
  • Rajraj Singh Deo (23 Februrary 1975 to April 2004)
  • Kanak Vardhan Singh Deo (April 2004 – Current)
Gate_of_Nrusinghanath
Patna State